Zrozumieć własne emocje

 

Zrozumieć własne emocje …

Czasem sami nie do końca rozumiemy jakie targają nami emocje. Czy płacz jest czymś niewłaściwym? Czy zawsze musimy czuć się szczęśliwi? Jak to jest z tymi emocjami?

Emocje są czymś naturalnym, ale jednocześnie potrafią wywołać sporą dezorientację w nas samych. Wśród nas krąży wiele szkodliwych poglądów na temat emocji. Wielu z nas twierdzi, że okazywanie emocji jest słabością, prawdziwy mężczyzna nigdy nie płacze, a publiczne okazywanie emocji jest krępujące dla innych ludzi. Z drugiej strony emocje to coś co czyni nas ludźmi, a okazywanie emocji jest swoistym zaworem bezpieczeństwa, który pozwala upuścić z nas nieco pary. Wg mnie żadna emocja nie jest zła pod warunkiem co z tymi emocjami zrobimy. Najważniejsze to nauczyć się z nimi żyć i potrafić sobie z nimi radzić.

Nie możemy pozwolić, by emocje decydowały o naszym życiu, ponieważ wielu z nas podejmuje decyzje właśnie na emocjach, a następnie w racjonalny sposób tłumaczą swoje decyzje i zachowania zrzucając jednocześnie winę za negatywne emocje na innych. Słyszę wtedy często, że gdyby nie to czy tamto, to zachowałbym czy zachowałabym się inaczej. Gdyby nie ten czy tamten to moja reakcja byłaby inna. Pamiętaj, że Ty i tylko Ty masz wpływ na swoje emocje.

By jednak wpłynąć na zmianę swoich emocji należy zmienić myślenie. Dlaczego? Bo wszystko zaczyna się od myślenia. Myślenie wpływa na nasze emocje, emocje wpływają na nasze działania, a nasze działanie wpływa na nasze rezultaty. Wynika z tego, że emocje są składową naszych rezultatów i tego co w życiu osiągnęliśmy lub mamy zamiar osiągnąć.

Cytując jednego z pionierów współczesnej psychologii, Williama Jamesa:

„Możesz zmienić swoje życie, zmieniając swoje nastawienie.”

Zasada jest prosta…, gdy myślisz inaczej, czujesz inaczej, zachowujesz się inaczej i w ostateczności osiągasz lepsze rezultaty. Nie pozwól więc sobie, by emocje owładnęły Twoją osobą, bo w ostateczności wpłynie to na całe Twoje życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *